Často kladené otázky

Súťaž Do práce na bicykli je založená na čestnosti účastníkov, a preto veríme, že vaše štatistiky budete vypĺňať pravdivo. Je potrebné podľa vlastného vedomia a svedomia zvážiť reálnosť a správnosť vykazovaných údajov a nechcieť zvíťaziť za každú cenu. Viac ako o víťazstvo totiž v kampani ide o spojenie síl a vytvorenie tlaku na samosprávy, aby venovali rozvoju cyklodopravy v slovenských mestách zvýšenú pozornosť.

1. otázka: Môžem sa do súťaže zapojiť aj ako jednotlivec?
Odpoveď: Nie. Súťaž je určená len pre tímy. V pravidlách/štatúte súťaže je uvedené, že tím musí obsahovať minimálne 2 a max. 4 členov. Práve podmienka tímu je totiž nástroj na to, aby aktívnejší zamestnanci pozvali/motivovali svojich kolegov vytvoriť spolu tím.

2. otázka: Môžeme so známymi vytvoriť tím aj vtedy, keď každý pracuje v inej firme alebo organizácii?
Odpoveď: Nie. Do súťaže sa môžu prihlásiť iba tímy, ktorých všetci členovia sú zamestnancami jednej firmy alebo inštitúcie so sídlom alebo pracoviskom v danom meste. Do súťaže sa nemôžu zapojiť jednotlivci alebo tímy, ktorých členovia sú z rôznych organizácií.

3. otázka: Musím chodiť na bicykli do práce a z práce najkratšou cestou?
Odpoveď: Nie, ale obvyklou, teda tou, ktorou do práce bežne chodievate. Ak v rámci cesty do alebo z práce absolvujete inú trasu ako je bežné, napr. pôjdete z práce na kofolu alebo do obchodu, počítajú sa aj tieto prejdené kilometre. Úmyselné predlžovanie bežnej trasy, napr. ak namiesto 5 kilometrov prejdete okruhom 20 km, je už považované za umelé navýšenie dĺžky trasy a je na férovosti a slušnosti každého jedného účastníka, aby takto predĺženú cestu do práce či z práce v celej dĺžke do evidencie nezadával.

4. otázka: Pracujem aj cez víkendy. Evidujem si v systéme aj tieto dni alebo je súťaž určená len pre cestovanie do práce a z práce od pondelka do piatku?
Odpoveď: Súťaž prebieha každý deň v týždni. Do evidencie najazdených kilometrov si preto uvádzate reálne prejdené kilometre v období od 1. – 31. mája za každý deň, ktorý ste boli v práci. Bez ohľadu na to, či to bol pondelok alebo sobota.

5. otázka: Počítajú sa do súťaže aj kilometre prejdené pešo alebo verejnou dopravou?
Odpoveď: Nie. Do súťaže tímov aj jednotlivcov sa počítajú len kilometre prejdené na bicykli. Ak však do evidencie uvediete spôsob dopravy do práce pešo alebo verejnou dopravou, vášmu tímu aj mestu sa pripočítava ušetrené CO2. (Pozn.: Systém prepočítava tieto kilometre na ušetrené CO2 podľa zadaného vzorca.)

6. otázka: Je poradie, ktoré vidím na stránke aktuálne?
Odpoveď: Čiastočne áno. Prepočet zadaných údajov prebieha niekoľkokrát za deň. Vami zadané jazdy sa preto nezobrazia v celkových štatistikách okamžite, ale s menším časovým odstupom – podľa toho, kedy prebehne najbližší prepočet dát.

7. otázka: Ako často musím zadávať moje jazdy do evidencie? Môže to urobiť aj niekto iný z môjho tímu?
Odpoveď: Minimálne raz za 5 dní, nakoľko systém je nastavený tak, že vám umožní zadať svoje jazdy v deň prihlásenia a 4 dni spätne. Po uplynutí tejto doby už nie je možné zadať vaše jazdy do systému, preto je dôležité ustriehnuť si toto obdobie. Líder tímu môže do evidencie zadávať jazdy všetkým členom tímu, naopak to možné nie je.

8. otázka: Jeden z členov nášho tímu má zdravotné problémy a aktuálne nemôže jazdiť na bicykli. Môžeme ho vymeniť za iného kolegu?
Odpoveď: Nie. Mená uvedené v tíme nie je možné meniť po uplynutí termínu registrácie. Máte však dve možnosti:

a) Nebudete mu zadávať jazdy do evidencie a súťažiť budú len zostávajúci členovia tímu
b) Dohodnete sa s iným kolegom, že bude jazdiť na jeho meno, na čo bude potrebovať prihlasovacie údaje k jeho účtu (meno a heslo)

9. otázka: Ak dochádzame do firmy, inštitúcie, organizácie z rôznych miest, pod ktoré mesto sa máme registrovať?
Odpoveď: Registrujete sa pod samosprávu, do ktorej spolu s kolegami dochádzate na pracovisko.

10. otázka: Ak sa chceme zaregistrovať ako organizácia, napr. občianske združenie, ale pracujeme v rôznych firmách, ako sa máme zaregistrovať?
Odpoveď: Zaregistrujete sa pod IČOm vášho občianskeho združenia a pod samosprávu, v ktorej má sídlo vaše OZ.

11. otázka: Možem sa do súťaže zapojiť, ak mám elektrobicykel?
Odpoveď: Áno, do súťaže sa môžu zapojiť aj súťažiaci, ktorí na cestu do práce používajú elektrobicykle, kolobežky alebo kolieskové korčule. Do evidencie si najazdené kilometre zadávate tak, akoby ste išli na bicykli.

12. otázka: Chcem sa zaregistrovať, ale v registračnom formulári sa moje mesto nenachádza. Ako mám ďalej postupovať?
Odpoveď: Ak sa vaše mesto v registračnom formulári nenachádza, je potrebné nakontaktovať z vašej strany samosprávu a požiadať ju o zaregistrovanie sa do kampane, prípadne si overiť, kedy plánuje prihlášku odoslať. Po prijatí prihlášky bude samospráva zaradená do zoznamu a vy sa budete môcť zaregistrovať.

13. otázka: Môžem sa do kampane zaregistrovať aj v prípade, že si tričko nezakúpim?
Odpoveď: Samozrejme. Zakúpenie trička nie je podmienkou účasti v kampani. Je možné zvoliť si registráciu aj bez zakúpenia trička a zúčastniť sa celej kampane aj bez vynaloženia akýchkoľvek finančných prostriedkov.