Často kladené otázky

Súťaž Do práce na bicykli je založená na čestnosti účastníkov, a preto veríme, že vaše štatistiky budete vypĺňať pravdivo. Je potrebné podľa vlastného vedomia a svedomia zvážiť reálnosť a správnosť vykazovaných údajov a nechcieť zvíťaziť za každú cenu. Viac ako o víťazstvo totiž v kampani ide o spojenie síl a vytvorenie tlaku na samosprávy, aby venovali rozvoju cyklodopravy v slovenských mestách zvýšenú pozornosť.

Riešenia problémov s aplikáciou
 

1. otázka: Môžem sa do súťaže zapojiť aj ako jednotlivec?
Odpoveď: Nie. Súťaž je určená len pre tímy. V pravidlách/štatúte súťaže je uvedené, že tím musí obsahovať minimálne 2 a max. 4 členov. Práve podmienka tímu je totiž nástroj na to, aby aktívnejší zamestnanci pozvali/motivovali svojich kolegov vytvoriť spolu tím.

2. otázka: Môžeme so známymi vytvoriť tím aj vtedy, keď každý pracuje v inej firme alebo organizácii?
Odpoveď: Nie. Do súťaže sa môžu prihlásiť iba tímy, ktorých všetci členovia sú zamestnancami jednej firmy alebo inštitúcie so sídlom alebo pracoviskom v danom meste. Do súťaže sa nemôžu zapojiť jednotlivci alebo tímy, ktorých členovia sú z rôznych organizácií.

3. otázka: Musím chodiť na bicykli do práce a z práce najkratšou cestou?
Odpoveď: Nie, ale obvyklou, teda tou, ktorou do práce bežne chodievate. Ak v rámci cesty do alebo z práce absolvujete inú trasu ako je bežné, napr. pôjdete z práce na kofolu alebo do obchodu, počítajú sa aj tieto prejdené kilometre. Úmyselné predlžovanie bežnej trasy, napr. ak namiesto 5 kilometrov prejdete okruhom 20 km, je už považované za umelé navýšenie dĺžky trasy a je na férovosti a slušnosti každého jedného účastníka, aby takto predĺženú cestu do práce či z práce v celej dĺžke do evidencie nezadával.

4. otázka: Môžem sa kampane zúčastniť aj v prípade, ak pracujem z domu, na tzv. home office?
Odpoveď: Áno, je to možné. V tomto prípade si vytvoríte a ako jazdy budete zapisovať vaše „obvyklé“ cesty do práce, ktoré by ste absolvovali v prípade, že by ste pracovali na svojom bežnom pracovisku. Môžete odjazdiť aj inú trasu, nielen do práce a naspäť. V tom prípade si absolvovanú jazdu zaevidujete len v dĺžke, ktorá nepresiahne „obvyklú“ cestu do práce.

5. otázka: Pracujem aj cez víkendy. Evidujem si v systéme aj tieto dni alebo je súťaž určená len pre cestovanie do práce a z práce od pondelka do piatku?
Odpoveď: Súťaž prebieha každý deň v týždni. Do evidencie najazdených kilometrov si preto uvádzate reálne prejdené kilometre v období od 1. – 30. júna za každý deň, ktorý ste boli v práci. Bez ohľadu na to, či to bol pondelok alebo sobota.

6. otázka: Počítajú sa do súťaže aj "jazdy" prejdené pešo alebo verejnou dopravou?
Odpoveď: Čiastočne. Do hlavnej súťaže sa počítajú len jazdy a kilometre prejdené na bicykli. ALE: do kampane DPNB sme pridali aj súťaž pre jej účastníkov dochádzajúcich do práce verejnou dopravou alebo pešo, ktorí môžu zabojovať o 3 ceny. Podmienkou je, že počas júna absolvujú aspoň 29 jázd do práce/z práce verejnou dopravou alebo pešo. Navyše, pri použití uvedených foriem dopravy sa súťažiacemu, tímu aj mestu pripočítava ušetrené CO2, čím účastníci zlepšujú uhlíkovú stopu seba a svojho tímu, a zvyšujú aj šance na celkové víťazstvo ich samosprávy. (Pozn.: Systém prepočítava CO2 ušetrené oproti ceste autom podľa špecifického vzorca)

7. otázka: Je poradie, ktoré vidím na stránke aktuálne?
Odpoveď: Čiastočne áno. Prepočet zadaných údajov prebieha niekoľkokrát za deň. Vami zadané jazdy sa preto nezobrazia v celkových štatistikách okamžite, ale s menším časovým odstupom – podľa toho, kedy prebehne najbližší prepočet dát.

8. otázka: Ako často musím zadávať moje jazdy do evidencie? Môže to urobiť aj niekto iný z môjho tímu?
Odpoveď: Minimálne raz za 7 dní, nakoľko systém je nastavený tak, že vám umožní zadať svoje jazdy v deň prihlásenia a 6 dní spätne. Po uplynutí tejto doby už nie je možné zadať vaše jazdy do systému, preto je dôležité ustriehnuť si toto obdobie. Líder tímu môže do evidencie zadávať jazdy všetkým členom tímu, naopak to možné nie je.

9. otázka: Jeden z členov nášho tímu má zdravotné problémy a aktuálne nemôže jazdiť na bicykli. Môžeme ho vymeniť za iného kolegu?
Odpoveď: Nie. Mená uvedené v tíme nie je možné meniť po uplynutí termínu registrácie. Máte však dve možnosti:

a) Nebudete mu zadávať jazdy do evidencie a súťažiť budú len zostávajúci členovia tímu
b) Dohodnete sa s iným kolegom, že bude jazdiť na jeho meno, na čo bude potrebovať prihlasovacie údaje k jeho účtu (meno a heslo)

10. otázka: Ak dochádzame do firmy, inštitúcie, organizácie z rôznych miest, pod ktoré mesto sa máme registrovať?
Odpoveď: Registrujete sa pod samosprávu, do ktorej spolu s kolegami dochádzate na pracovisko.

11. otázka: Ak sa chceme zaregistrovať ako organizácia, napr. občianske združenie, ale pracujeme v rôznych firmách, ako sa máme zaregistrovať?
Odpoveď: Zaregistrujete sa pod IČOm vášho občianskeho združenia a pod samosprávu, v ktorej má sídlo vaše OZ.

12. otázka: Možem sa do súťaže zapojiť, ak mám elektrobicykel?
Odpoveď: Áno, do súťaže sa môžu zapojiť aj súťažiaci, ktorí na cestu do práce používajú elektrobicykle, kolobežky alebo kolieskové korčule. Do evidencie si najazdené kilometre zadávate tak, akoby ste išli na bicykli.

13. otázka: Chcem sa zaregistrovať, ale v registračnom formulári sa moje mesto nenachádza. Ako mám ďalej postupovať?
Odpoveď: Ak sa vaše mesto v registračnom formulári nenachádza, je potrebné nakontaktovať z vašej strany samosprávu a požiadať ju o zaregistrovanie sa do kampane, prípadne si overiť, kedy plánuje prihlášku odoslať. Po prijatí prihlášky bude samospráva zaradená do zoznamu a vy sa budete môcť zaregistrovať.

14. otázka: Môžem sa do kampane zaregistrovať aj v prípade, že si tričko nezakúpim?
Odpoveď: Samozrejme. Zakúpenie trička nie je podmienkou účasti v kampani. Je možné zvoliť si registráciu aj bez zakúpenia trička a zúčastniť sa celej kampane aj bez vynaloženia akýchkoľvek finančných prostriedkov.

Riešenia problémov s aplikáciou DPNB:

1. "Prvá pomoc" pri problémoch s meraním aplikácie - nastavenie rôznych povolení:
- Vypnite v nastaveniach telefónu "optimalizáciu batérie" - pri práci na pozadí môže byť pri niektorých telefónoch aplikácia uspávaná (z dôvodu šetrenia batérie). Môže vám preto namerať kratšiu vzdialenosť, ako ste v skutočnosti odjazdili, alebo vám na konci nepovolí uloženie jazdy a oznámi, že meranie zlyhalo (súťažiaceho defacto odhlási z konta). Je preto potrebné vypnúť optimalizovanie používania batérie.
- Skontrolujte, či máte v telefóne nastavenú vysokú presnosť zaznamenávania polohy.

2. Aplikácia mi meria iba čas, nie prejdenú vzdialenosť.
Odpoveď: Dajte v nastavení telefónu povoliť pri aplikácii DPNB 2022 zaznamenávanie polohy VŽDY, nie iba "POVOLIŤ IBA PRI POUŽÍVANÍ APLIKÁCIE".

3. Aplikácia mi zaznamená len pár desiatok metrov, resp. len časť odjazdenej trasy.
Odpoveď: Problém bude s vysokou pravdepodobnosťou s optimalizátorom batérie, ktorý aplikáciu DPNB 2022 po istom čase uspáva, čím jej znemožní odosielanie bodov o polohe. Nastavte optimalizátor batérie tak, aby NIKDY aplikáciu nevypínal.

4. Odmeraná trasa má podobu úsečky, pri ktorej sú spojené úvodné a koncové body jednou čiarou.
Odpoveď: Ide o problém, ktorý sa vyskytuje najmä pri telefónoch zn. Xiaomi, prípadne im podobných (Poco...). Nastavte si preto optimalizátor spotreby batérie na najnižšiu úroveň - predvolená optimalizácia MIUI aplikáciu po uspatí telefónu vypína. Rovnako tak dajte v nastaveniach telefónu povoliť pri aplikácii DPNB 2022 zaznamenávanie polohy VŽDY, nie iba "POVOLIŤ IBA PRI POUŽÍVANÍ APLIKÁCIE".

5. Chyba najmä pri telefónoch zn. Samsung - aplikácia jazdu neodmeria, pri snahe o uloženie jazdy sa aplikácia vypne, prípadne nameria kratšiu trasu, ako bola v skutočnosti odjazdená.
Odpoveď: Podobne ako u iných telefónov ide o problém s optimalizátorom batérie. Osvedčený spôsob, ako optimalizátor vypnúť a appku sfunkčniť, je tento:
Nastavenia telefónu -> Aplikácie -> Vpravo hore klik na 3 bodky (menu) -> Označiť "Špeciálne prístupy" -> Označiť "Optimalizácia spotreby batérie" -> Nájsť DPNB 2022 a následne vypnúť optimalizáciu.

6. Aplikácia mi opakovane zobrazuje hlášku "Nepodarilo sa načítať dáta". 
Odpoveď: Pokúste sa z aplikácie úplne odhlásiť a znovu prihlásiť. V prípade opakujúcich sa problémov vymažte vyrovnávaciu pamäť aplikácie a odinštalujte ju. Následne si ju stiahnite a nainštalujte znovu.

7. Aplikácia nedokáže zachytiť dostatočne silný signál GPS a nepovolí spustenie merania.
Odpoveď: Nainštalujte si napr. aplikáciu GPS Connected alebo podobnú, ktorá dokáže „zamknúť“ GPS signál telefónu. Ten následne udrží stabilitu signálu bez ohľadu na vzájomné interakcie rôznych aplikácií alebo špecifické nastavenia telefónu.

8. Aplikácia mi nemeria presne.
Odpoveď 1: Zapnite si pred meraním jazdy aplikáciu GPS Connected.
Odpoveď 2: Pokúste sa resetovať spojenia na satelity prostredníctvom aplikácie GPS Status & Toolbox alebo podobnej. Niekedy sa stane, že vaše zariadenie je pripojené na GPS satelity, ktoré nie sú momentálne v dosahu, čo spôsobuje nepresnosti v získavaní informácií o vašej polohe. Na resetovanie týchto údajov vám poslúži aplikácia GPS Status & Toolbox, v ktorej treba kliknúť na Menu > Správa stavu A-GPS a následne zvoliť tlačidlo Vymazať. Potom sa vráťte do možnosti Správa stavu A-GPS a stlačte tlačidlo Prevziať, ktoré obnoví spojenia s geolokačnými satelitmi.

9. Môj telefón značky Huawei (prípadne podobnej značky) mi vypína aplikáciu DPNB na pozadí.
Odpoveď: Preštudujte si manuál, ako tento problém vyriešiť.